WebNews.cz - počítače, komunikace, mobily, internet, finance

Mapa serveru | Administrace

Jakou technologii použít pro programování WWW stránek

Petr Kučera - Profil - 03.07.2002
Technologií, ve kterých můžete psát své WWW stránky je hodně. Všechny se od sebe ale liší svými vlastnostmi. Pokud nevíte, v čem psát své WWW stránky, měli byste si přečíst tento článek a zjistit tak, na co se která technologie hodí.

Na Internetu se nejvíce setkáváme s HTML, PHP a ASP. Popíšeme si tedy tyto technologie a povíme si něco o jejich kladech a záporech.

HTML (Hypertext Markup Language)

Je to kód, který sděluje vašemu internetovému prohlížeči (Internet Explorer, Netscape ...), jak má naformátovat WWW stránku. Je tedy pouze na straně klienta a hodí se pro osobní stránky, statické prezentace, či stránky kde není zapotřebí spojení s databází. Aby stránky nepůsobily zcela statickým dojmem, je vhodné využívat DHTML (při přejetím myší nad textem se změní jeho barva ...), Java Skriptu či Visual Basic Skriptu(hodiny přímo ve stránce, formuláře, odesílání emailů). K psaní HTML stránek vám postačí i obyčejný poznámkový blok. Pokud však chcete pracovat rychleji, je dobré využívat editorů jako třeba Microsoft FrontPage. Jako koncovky souborů HTML lze sice použít *.htm, ale raději používejte *.html. Některé vyhledávače totiž nejprve hledají soubory *.html.

PHP (PHP Hypertext Preprocesor 1994)
ASP (Active Server Pages (c) Microsoft 1996)

Jsou to skriptovací jazyky, které jsou si v mnohém podobné. Server nejprve provede kód souboru asp/php a výsledek - HTML stránku předá prohlížeči. Uživatel tak nemá přístup k asp/php skriptům - dokonce, i když se pokusí stáhnout soubor celý. Oba jazyky umožňují jednoduchou spolupráci s databází a soubory na serveru. Pro tyto vlastnosti se hodí pro internetové obchody, bankovní úřady a jiné instituce. Tyto technologie také umožňují naprogramovat téměř vše, na co si jen vzpomenete (ankety, počítadla, knihy návštěv, chat, registrace, fulltextové vyhledávání ...). Malou nevýhodou je, že ne všechny servery tyto technologie podporují (Pokud zrovna nevlastníte vlastní server). Další nevýhoda se týká ASP - je závislé na platformě Windows a je zde velká šance, že budete napadeni hackery. Jestliže tedy užíváte ASP, neměly byste ukládat do databází důležité informace. Pro psaní PHP a ASP souborů můžete využívat třeba Notepad. Mnohem rychlejší jsou však různé specializované editory (HomeSite ...).

A jak chránit svoje data?
Asi nejbezpečnějším systémem je Unix. Ani zde však není bezpečnost stoprocentní. Dále byste si měli pořídit nějaký účinný a prověřený firewall, či program, který vás chrání před testováním portů. Nevytvářejte databáze v programu MS Access, jdou totiž stáhnout, ale třeba v MS SQL.

Tisk článku - Poslat článek - (3906 zobrazení)
Redakce | | | ISSN 1213-9335 | © 2005 Developed by terc.cz