WebNews.cz - počítače, komunikace, mobily, internet, finance

Mapa serveru | Administrace

Fulltextové vyhledávání pro vaše stránky

Michal Terč - Profil - 15.06.2002
Jistě jste už sami přemýšleli, jak na svých stránkách návštěvníkovi nabídnout jednoduché vyhledávání. Naštěstí pro malé weby (řádově stovky stránek) existují na internetu služby, které vám toto umožní.

Při řešení problému, jak návštěvníkovi stránek nabídnout fulltextové vyhledávání, jsem narazil na server http://www.atomz.com, který sice nabízí tyto služby jako placené, ale pro vyzkoušení je možno použít tzv. Atomz Express Search account. Jediným omezením této služby je, že ji můžete využít pouze pro weby s počtem stránek menším než 500 (to nám ale myslím bude bohatě stačit). I když je tato služba zahraniční, tak podporuje i češtinu včetně českého kódování stránek.

Vlastní registraci zahájíme registrací e-mailového adresy na stránce http://www.atomz.com/search/trial_account.htm.

Po chvíli obdržíme na tuto e-mailovou adresu potvrzující e-mail, ve kterém je mimo jiné i login a heslo k našemu účtu. V e-mailu je i odkaz, na který klikneme, čímž potvrdíme e-mailovou adresu. Po odsouhlasení podmínek se dostaneme na registrační formulář, kde vyplníme ostatní kontaktní údaje. Význam jednotlivých polí formuláře můžete vidět na následujícím obrázku, podle kterého můžete formulář i vyplnit. Před odesláním formuláře pomocí tlačítka Next je ještě nutné zaškrtnout software, ve kterém stránky vytváříte (např. Notepad).

Nyní máme vlastní účet vytvořen, ale dále musíme ještě zaregistrovat svůj web pro indexování jeho obsahu kvůli vyhledávání. Klikneme proto na zobrazené stránce na odkaz Atomz Search a na další stránce na Atomz Express Search account.

Zobrazí se nám formulář pro zaregistrování webu pro indexování. Formulář můžeme opět vyplnit podobně jako na obrázku. Důležitým údajem je v podstatě jenom Web Site URL.

V dalším kroku vybereme v menu v levé části stránky volby Options > Words & Languages. Zobrazený formulář vyplníme přesně podle obrázku a odešleme tlačítkem Update.

Po odeslání fomuláře je nutné web znovu zaindexovat a proto jsou nám nabídnuty volby zobrazené na obrázku. Stiskneme tlačítko Index Now pro okamžité přeindexování obsahu webu.

Posledním krokem je zvolení intervalu, ve kterém bude server Atomz přeindexovávat obsah našeho webu, aby zaznamenal případné změny. Proto v menu vybereme volby Index > Full Index Schedule a zvolíme požadovaný den.

Nakonec si na naše stránky vložíme formulář pro vyhledávání. V menu vybereme volbu HTML, kde se nachází buď jednoduchá varianta formuláře nebo složitější varianta pro pokročilé vyhledávání. Na této stránce nalezneme i kódy těchto formulářů.

Nám bude plně postačovat jednodušší varianta, jejíž kód vypadá následovně. Liší se pouze v hodnotě atributu sp-a.

<!-- Atomz Search HTML for WebNews.cz -->
<form method="get" action="http://search.atomz.com/search/">
<input size=15 name="sp-q"><br>
<input type=submit value="Search">
<input type=hidden name="sp-a" value="sp1001fbc5">
<input type=hidden name="sp-f" value="windows-1250">
</form>

Na stránkách http://www.webnews.terc.cz se můžete podívat na konečný výsledek. Vyhledávací formulář se nachází vpravo nahoře, kde si můžete vyzkoušet jeho chování.

Tisk článku - Poslat článek - (4569 zobrazení)
Redakce | | | ISSN 1213-9335 | © 2005 Developed by terc.cz