WebNews.cz - počítače, komunikace, mobily, internet, finance

Mapa serveru | Administrace

PayPal - online platby na internetu

Michal Terč - Profil - 09.12.2001
Služba PayPal umožňuje bezpečné placení kartou na internetu. Služba je poskytována občanům USA a mezinárodním členům z vybraných zemí. S jistým omezením se mohou ale zaregistrovat i občané z ČR a mít tak možnost bezpečně platit na internetu.

Službu PayPal může využít kterýkoliv majitel e-mailové adresy. Účet u PayPal si můžou zřídit občané USA a některých dalších zemí (většina západoevropských zemí), mezi kterými ale Českou republiku nenaleznete. Přesto ale i občané ČR mohou tuto službu využít. Získáte tak možnost bezpečného placení kartou na mnoha zahraničních serverech a obchodech, které platby přes PayPal podporují. Číslo platební kartu tak bude znát pouze společnost PayPal, jejíž jméno má už v této oblasti zvuk a nemusíte se tedy obávat zneužití vaší platební karty. Servery a obchody, kde pomocí PayPal zaplatíte, vaše číslo platební karty znát nebudou. Pokud si založíte účet u PayPal, budete mít navíc možnost nechat si převádět na svůj účet peníze z různých serverů (většinou z oblasti vydělávání na internetu a internetových kasin). Tyto peníze si pak sice nebudete moci vybrat, ale můžete je utratit v internetových obchodech. V následujících řádcích si popíšeme způsob vytvoření účtu, registraci platební karty a vysvětlíme si, jak pomocí PayPal zaplatit.

Aktualizace: Od 17.6.2005 je PayPal dostupný i pro uživatele z ČR, takže tento návod k ztrácí na významu (viz. článek http://webnews.terc.cz/ps/article.php?arid=171). Byla spuštěna také nová diskuse o internetových platebních systémech (viz. http://forum.terc.cz).

Vytvoření účtu u PayPal

Účet si založíte na serveru společnosti PayPal. Registraci doporučuji pouze těm, kteří rozumí angličtině alespoň v písemné formě. Na úvodní stránce vyberte odkaz "Sign Up". Otevře se vám formulář pro registraci občanů USA. Vyberete zde tedy "switch to International Account Registration". Do zobrazeného formuláře zadejte svoje jméno a adresu. Vzhledem k tomu, že u PayPal se nemohou registrovat občané ČR (lépe řečeno uživatelé bez adresy ve vybraných zemích), tak jsem do kolonky "State" napsal Czech Republic a v kolonce "Country" jsem vybral Germany. Účet u PayPal už bez problémů takto používám více jak půl roku. Po vyplnění a odeslání tohoto formuláře je vám založen účet u PayPal. Dalším krokem k dokončení registrace (aktivaci účtu) je přidání platební karty k tomuto účtu.

Přidání karty k účtu

Po přihlášení k vašemu účtu u PayPal se dostanete na stránky pro jeho správu, kde naleznete seznam transakcí na vašem účtu a dále zde můžete provádět jeho nastavení. Pro úspěšnou aktivaci účtu je potřeba přidat alespoň jednu platební kartu. To provedete výběrem odkazu "Add a Credit Card". Zobrazí se vám formulář, kde vyplníte údaje o vaši platební kartě a odešlete. Pro ověření platnosti a pravosti vaší platební karty je vám z ní stržen 1$, který je vám připsán na účet u PayPal. Ověření platební karty dokončíte, až když vám poštou (nebo jinak) přijde od banky výpis transakcí platební kartou. Naleznete zde i platbu u PayPal ve výši 1$ v přepočtu na Kč. U této transakce v jejím popisu také naleznete 4-místný kód, který slouží pro dokončení její registrace u PayPal. Přihlásíte se na svůj účet u PayPal a u této platební karty zadáte tento kód a tím její aktivaci u PayPal dokončíte. Od této chvíle máte svůj účet u PayPal aktivní a můžete ho použít pro placení na internetu.

Platba na internetu přes PayPal

Pokud chcete na některém serveru, který to podporuje, zaplatit pomocí svého účtu u PayPal, nemusíte mít na tomto účtu žádný zůstatek. Na serveru, kde chcete platit, vyberete jako způsob platby PayPal. Po odeslání objednávky, jste požádáni o přihlášení do PayPal a odsouhlasení příslušné platby. Tato platba je vám stržena z účtu u PayPal a pokud zůstatek nedostačuje na platbu, tak je provedeno inkaso z platební karty, kterou máte u PayPal zaregistrovanou. Tím je zajištěno, že v podstatě zaplatíte platební kartou, ale její číslo nemusíte poskytovat obchodníkovi nebo serveru, kde platíte.

Převod peněz na účet u PayPal

Pokud se zabýváte vyděláváním na internetu, příp. jste někdy zkusili nějaké internetové kasino, pak jste možná narazili na možnost inkasa peněz z těchto serverů pomocí PayPal. Jediné co potřebujete je vaše e-mailová adresa registrovaná u PayPal, kterou zadáte na tomto serveru. Peníze vám potom mohou být převedeny na váš účet, o čemž budete ihned informování mailem.

Doporučení

Tímto článkem jsem chtěl pouze poukázat na možnost bezpečného placení kartou na internetu. Vzhledem k tomu, že ale server PayPal nepodporuje registraci občanů ČR, záleží čistě na vás zda se k tomu rozhodnete. Rozhodně je to ale bezpečnější a umožní vám to širší využití zahraničních služeb na internetu.

Tisk článku - Poslat článek - (9553 zobrazení)
Redakce | | | ISSN 1213-9335 | © 2005 Developed by terc.cz