WebNews.cz - počítače, komunikace, mobily, internet, finance

Mapa serveru | Administrace

Vyhledavač Jyxo.cz - 5 nových vlastností, 20 milionů

06.05.2003
Jyxo dnes představuje vylepšenou verzi své vyhledávací technologie. Změny jsou určené ke zpřesnění a usnadnění hledání - uživatelé získají rychlejší a příjemnější prostředek k objevení toho, co na českém Internetu hledají.

Nové vlastnosti jsou k dispozici všem portálům, které technologii licencují. Martin Lesage z QUICK.CZ uvádí: "Našemu portálu, který začal používat technologii Jyxo jako první již v
lednu letošního roku, přinesla spolupráce  kromě vysoce kvalitního vyhledávání také výrazný nárůst počtu hledání."

  1. Témata - vyhledavač nyní zkoumá obsah vrácených dokumentů a hledá v nich častá slova a fráze, která jsou relevantní k uživatelově dotazu. Podle takto získaných informací rozčlení dokumenty do jednotlivých témat tím, že navrhne uživateli cílenější dotazy. Například při zadání 'buddhismus' nabídne Jyxo rozšíření o slova náboženství, buddha, meditace či hledání frází "zen buddhismus" či "tibetský buddhismus".
    Podobná vlastnost existuje v zahraničních vyhledavačích Vivisimo, Teoma či WiseNut. V Čechách je toto rozšíření jedině u technologie Jyxo.
  2. E-maily - vyhledavač nyní zobrazuje i e-mailové adresy nalezené na vypsaných stránkách. Tato vlastnost nemá nahradit specializované vyhledavače e-mailů, slouží jen jako užitečné doplnění hlavních výsledků.

    Vylepšení se také dočkal ukázkový web http://jyxo.cz/
  3. Pokročilé vyhledávání - uživatelé mají možnost sestavovat i složité dotazy pomocí intuitivního rozhraní. Mohou nyní snadno filtrovat dokumenty podle typu (HTML, text, PDF, Word), určit počet zobrazených výsledků, omezovat hledání na určitou doménu či nastavovat vlastnosti práce s českým jazykem.
  4. Nový design - výsledky vyhledávání mají nyní ještě jednodušší a čistší vzhled. Díky použité technologii CSS se zkrátila doba načítání, dokument s výsledky vyhledávání je nyní podle nejpřísnějšího současného standardu HTML - verze 4.01 Strict.
  5. Pomocník - doplňkové vlastnosti jako jsou Skupiny, Témata, E-maily či Domény jsou nyní sloučeny do jednoho rámečku v pravé části obrazovky. Uživatel tak má možnosti přesnějšího zacílení vždy po ruce.

Jyxo velmi brzy dosáhne magické hranice 20 000 000 dokumentů. Při současné rychlosti zvětšování databáze se tak stane dnes v noci. Jyxo, s.r.o. vyvíjí a dodává vyhledávací technologie s plnou podporou českého jazyka - skloňováním, časováním a kontrolou pravopisu. Mezi portály využívající tento vyhledavač patří Atlas, Quick a Zoohoo.sk.

Jyxo také nabízí specializovaná řešení pro vyhledávání v článcích, obchodech a klientských databázích.

Kontakt:
Michal Illich
jednatel Jyxo s.r.o.
http://jyxo.cz/ - viz také http://jyxo.cz/doc.php?d=cont

Redakce | | | ISSN 1213-9335 | © 2005 Developed by terc.cz